Organizing Committee

Honorary Chairs

Toshio Fukuda (Meijo University, Japan)
Takehisa Onisawa (University of Tsukuba, Japan)
Takeshi Yamakawa (Fuzzy Logic Systems Institute, Japan)
Junzo Watada (Waseda University, Japan)
Z. Zenn Bien (KAIST, Korea)
Hong Tae Jeon (CAU, Korea)
Geun Taek Kang (Pukyong National University, Korea)
Kwee-Bo Sim (Chung-Ang University, Korea)

Founding Chairs

Kaoru Hirota (Beijing Institute of Technology, China)
Takanori Shibata (AIST, Japan)
Kwang Hyung Lee (KAIST, Korea)

Advisory Committee

Yutaka Hata (University of Hyogo, Japan)
Tadahiko Murata (Kansai University, Japan)
Hideyuki Takagi (Kyushu University, Japan)
Masafumi Hagiwara (Keio University, Japan)
Norikazu Ikoma (Nippon Institute of Technology, Japan)
Motohide Umano (Osaka Prefecture University, Japan)
Takahiro Yamanoi (Hokkai-Gakuen University, Japan)
Koichi Yamada (Nagaoka University of Technology, Japan)
Youngchul Bae (Chonnam National University, Korea)
Yi Gon Kim (Chonnam National University, Korea)
Young Hoon Joo (Kunsan National University, Korea)
Seung-Gook Hwang (Kyungnam University, Korea)
Seok Jong Lee (Chungbuk National University, Korea)
Gyei-Kark Park (Mokpo National Maritime University, Korea)
Yong Soo Kim (Daejeon University, Korea)
Sang Yong Rhee (Kyungnam University, Korea)
Sungshin Kim (Pusan National University, Korea)
Young Im Cho (Gachon University, Korea)

General Section

General Chairs

Kanta Tachibana (Kogakuin University, Japan)

Vice-General Chairs

Junji Nishino (The University of Electro-Communications, Japan)
Mitsuru Iwata (Tokyo Metropolitan College of Industrial Technology, Japan)

General Affairs

Muneyuki Unehara(Nagaoka University of Technology, Japan)
Seong-Woo Kwak (Keimyung University, Korea)

Program Committee

Chairs

Kazushi Okamoto (The University of Electro-Communications, Japan)

Vice Chairs

Shinichi Yoshida (Kochi University of Technology, Japan)
Ayahiko Niimi (Future University Hakodate, Japan)
Kazuyuki Ito (Hosei University, Japan)
Atsushi Shibata (Advanced Institute of Industrial Technology)

Organized Session Chairs

Shino Iwashita (Tokyo University of Technology, Japan)

Organized Session Vice Chairs

Toru Sugimoto (Shibaura Institute of Technology)
Makoto Fukumoto (Fukuoka Institute of Technology)

Program Committee Members

To be announced

Local Organizing Committee

Chairs

Shinji Fukuda (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan)

Vice-Chairs

Keiko Kasamatsu (Tokyo Metropolitan University, Japan)

Finance Committee

Chairs

Takenori Obo (Tokyo Polytechnic University, Japan)

Publication Committee

Chairs

Kazuhiko Kawamoto (Chiba University, Japan)

Vice-Chairs

Mikihiko Mori (Hosei University, Japan)

Publicity Committee

Chairs

Naoyuki Kubota (Tokyo Metropolitan University, Japan)

Vice-Chairs

Shinji Fukuda (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan)

International Relationship Committee

Chairs

Kaori Yoshida (Kyushu Institute of Technology, Japan)